Kotlářská 19, Brno 602 00
Váš nákup

V košíku máte 0 položek

0,00 Kč Zobrazit
Registrace Přihlášení
Z blogu Čiko a konzervy Marty

17. 5. 2017
Víte, že kočka je především masožravé zvíře? A co teprve já, sedmikilový kocour! Rozhodně mám raději přirozeně chutný oběd, než uměle ochucené rostlinné náhražky.


Hravý Čiko

14. 11. 2016


Čikovy postřehy

Kdo nebo co vůbec je ten moloch?

Moloch ostnitý je bizarní, pomalé stvoření pokryté ostny a kožními růžky.  Jeho podivný, poněkud hrozivý vzhled mu vysloužil jméno Moloch. Podle Bible, to byl strašný démon, který se živil dětmi. Náš moloch ostnitý je ještěr, jehož domovem je Austrálie. Dokáže získat vodu z mlhy, ze vzduchu a z vlhkého písku, a dopraví ji až do své tlamy.

Jak to dělá?

Jeho kůže je pokryta  šupinami. Někteří vědci zastávají názor, že rosa shromážděná na šupinách steče po nerovném povrchu jeho kůže do sítě žlábků, vedoucích mezi šupinami. Žlábky jsou vzájemně propojeny a odvádí vodu do koutků ještěrových úst.

Pokud se má voda dostat ještěrovi do tlamy, musí téct i nahoru po nohách a po těle! A co gravitace? A jak získává vodu z vlhkých povrchů, o které se tře břichem?
Molochovo tajemství je zřejmě odhaleno! Síť žlábků na povrchu jeho kůže je propojena se sítí kanálků umístěných přímo v kůži. Struktura kanálků umožňuje vodě v úzké trubici stoupat vzhůru navzdory gravitaci. Molochova kůže tak funguje jako houba.

Díky tomuto poznatku by bylo možné získávat pitnou vodu a účinněji ochlazovat budovy.

U nás najdete značky: